Genel

IBM FlashSystem Siber Dayanıklılık Destekli Storage

IBM FlashSystem
Siber Dayanıklılık Destekli Storage

Kurum içi Siber Güvenlik ve Veri Depolama İş Birliği: Fidye Yazılımı Tehditlerine Karşı Ortak Mücadele Günümüzün kurumsal ortamında, veri depolama ve güvenlik işlevleri arasındaki işbirliği, tüm kuruluşlarda artan fidye yazılımı tehditleriyle mücadele etmek için yeterli seviyede uyumlu olmadığını görüyoruz. Bu işbirliği eksikliği geçmişte önemli sorunlara yol açmamış olsa da, fidye yazılımları tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış durumda ve kurum genelinde yüksek maliyetli sorunlara yol açıyor. Gartner, 2023 Veri Depolama Hype Döngüsü’nde siber depolama terimini (Cyber Storage) tanımlayarak bu zorluğu ele alıyor (Gartner: Hype Cycle for Storage and Data Protection Technologies, 2023). Cyber Storage, BT ve güvenlik disiplinlerinin entegre olduğu yeni, özel yeteneklere sahip veri depolama ünitelerini ifade etmektedir. Gartner, 2028 yılına kadar veri depolama ürünlerinin tamamının Cyber Storage yeteneklerini içereceğini öngörmektedir. (Gartner: Top Trends in Enterprise Data Storage 2023

Immutability

IBM FlashSystem veri depolama üniteleri uzun zamandır veri depolama ünitesi üzerinde barındırılan kritik verilerin belirlenen politika doğrultusunda silinemez ve değiştirilemez kopyalarını çıkarmakta ve ihtiyaç anında hızlı, güvenilir bir şekilde bu kopyalara erişim sağlayabilmektedir (IBM Safeguarded Copy). Veri depolama ünitesi üzerindeki bu güvenli kopya özelliği IBM’in otomasyon toolları ile ilişkilendirildiğinde firmaların kritik sanal sunucularının ve veri tabanlarının uygulama tutarlı, silinemez / değiştirilemez kopyalarını çıkarır.

Cyber Vault / Clean Room

IBM Safeguarded Copy ile alınmış silinemez ve değiştirilemez kopyaların, izole bir ortamda açılıp gelişmiş tarama metodlarıyla ilgili sistemlerin veri tutarlılığı doğrulaması yapılır. Bu mimaride istenirse kritik sistemin istenilen anına ait, doğrulanmış kopyası, hızla erişilebilmek üzere izole ortamda bekletilir.

SIEM Entegrasyonu

IBM FlashSystem veri depolama üniteleri, IBM QRadar SIEM güvenlik yazılımı ile entegre edildiğinde, SIEM uygulaması izlediği network, firewall, sunucu vb. sistemlerdeki bir durumdan şüphelendiğinde IBM FlashSystem’e belirlenen kopya zamanını beklemeden kritik veriler için hızla bir “acil durum kopyası” çıkarması için emir verir. Böylece olası bir olumsuzlukta, bir önceki scheduled kopyaya gitmek yerine daha yakın zamanlı acil durum kopyasına erişimi sağlar. Tüm bu özellikler IBM FlashSystem veri depolama ünitelerinde bulunmaktadır. İstanbul Pazarlama olarak bu sistemlerde ve siber dayanıklılık çözümlerinde deneyimli kadromuz ile ihtiyaçlarınıza uygun çözümler sağlamak için yardımcı olmaya hazırız.